شماره : 1868
۲۵ / ۱۰ / ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۰

نشست کتابخوان در زندان بهشهر

دومین نشست کتابخوان با مشارکت کتابخانه عمومی شهرستان بهشهر در زندان برگزار شد؛

به گزارش روابط عمومی اداره زندان بهشهر، دومین نشست کتابخوان با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهشهر در محل کتابخانه زندان برگزار شد.

حجت الاسلام بیاتی مسئول فرهنگی زندان بهشهر در خصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی و نقش آن در جامعه گفت: کتاب نیاز تمام افراد جامعه است و افزایش شناخت افراد در جامعه منجر به کاهش ارتکاب به ناهنجاری و جرم می شود .

وی افزود، آنچه انسان را از مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی می رهاند، خودشناسی و آگاهی و شناخت لازم نسبت به مسائل پیرامون خویش است .

“علی ذبیح پور“ رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهشهر در خصوص ترویج فرهنگ کتابخوانی سخن گفت و اهمیت کتابخانه های عمومی را در بهسازی و رشد فرهنگ عمومی جامعه مهم ارزیابی کرد.

وی افزود، در این نشست اولویت با کتاب هایی است که برای عموم مردم قابل درک باشد و طیف گسترده ای از مخاطبین را با مطالعه آشنا کند.

ذبیح پور اهداف اصلی دومین نشست کتاب خوان را به اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده با محوریت معرفی و ترویج مطالعه عنوان نمود .

وی اضافه کرد، این برنامه طرح ابتکاری نهاد کتابخانه ها در دوره فعلی نیست، بلکه طرحی است که از دیر باز در سراسر دنیا به اشکال مختلف برگزار شده است و در کشور ما نیز در برخی از شهرها و به همت تعدادی از کتاب دوستان وکتابداران و اهالی کتاب برگزار می شود.

رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان بهشهر درباره معنا و مفهوم کتابخوان افزود، کلمه کتاب خوان در معنای نخست، اشاره به خواندن کتاب دارد و لیکن مفهوم آن بهره مندی از خوان گسترده کتاب و شرکت در این ضیافت آگاهی است.

در این نشست تعداد ۱۰ نفر از مددجویان به معرفی کتابهای خواندن شده برای حاضرین اقدام نموده و با معرفی کامل و بیان شرح خلاصه ای از مفاهیم و مضامین این کتاب ها دیگران را به مطالعه بیشتر تشویق کردند.

همچنین مقرر گردید این نسشت بصورت هر ۲هفته یکبار با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهشهر در زندان برگزار شود .

در پایان ارائه دهندگان کتاب از سوی رئیس زندان بهشهر سه روز مرخصی تشویقی دریافت نمودند.//

نویسندگان : ناموجود
ثبت شده در سایت پایگاه خبری بهشهر1400 طی شماره 1868 توسط administrator و در روز سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۰:۵۹
© Copyright 2019 http://behshahr1400.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1855
۲۵ / ۱۰ / ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۹

صبح امروز برگزاری دیدار مردمی دادستان مرکز استان مازندران

گفتنی است در این دیدار مردمی که سه شنبه ها صبح صورت می گیرد به درخواست بیش از 150 نفر از مراجعان رسیدگی شد.؛

دیدار مردمی سید یونس حسینی عالمی دادستان مرکز استان مازندران صبح امروز با حضور تعدادی از مراجعان در محل دفتر رئیس کل دادگستری برگزار شد

در این دیدار مستقیم و چهره به چهره که برگزار شد دستورات لازم قضایی و قانونی توسط سید یونس حسینی عالمی در خصوص تسریع در رسیدگی به پرونده ها و سایر دستورات لازم صادر شد.

گفتنی است در این دیدار مردمی که سه شنبه ها صبح صورت می گیرد به درخواست بیش از ۱۵۰ نفر از مراجعان رسیدگی شد.

نویسندگان : ناموجود
ثبت شده در سایت پایگاه خبری بهشهر1400 طی شماره 1855 توسط administrator و در روز ساعت ۱۵:۴۹:۲۴
© Copyright 2019 http://behshahr1400.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1849
۲۳ / ۱۰ / ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۶

بازدید آیت الله طبرسی از بندر امیر اباد بهشهر

به دعوت مدیر عامل بندر امیرآباد ، آیت الله طبرسی نماینده مقام معظم رهبری دراستان مازندران ازبندر مهم امیرابادبهشهر بازدید بعمل آوردند؛

به گزارش پایگاه خبری بهشهر۱۴۰۰ به نقل از کمیته خبری دفتر نماینده ولی فقیه در استان به دعوت مهندس رضوانی مدیر عامل بندرامیرآباد ، آیت الله طبرسی نماینده مقام معظم رهبری در استان به همراه حجت السلام والمسلمین جباری امام جمعه بهشهر و امام جمعه زاغمرز و همچنین فرماندارنکا و دکترمهاجر رئيس اتاق بازرگانی استان مازندران از بندر مهم امیر ابادبهشهر بازدید بعمل آوردند. در این بازدید ابتدا آیت الله طبرسی نماینده مقام معظم رهبری در استان بطورکامل بصورت میدانی از تمامی امکانات بندرامیراباد بازدید بعمل آوردند.

در ادامه جلسه ای با حضور آیت الله طبرسی دردفتر مدیر عامل و معاونین و مسئولين این بندر برگزارگردید که ابتدا آقای مهندس رضوانی مدیرعامل بندرامیرآباد گزارشی از پیشرفت اجرایی این بندر ارائه دادند. آنگاه آیت الله طبرسی طی سخنانی ضمن تشکر از دعوت مدیرعامل بندرامیراباد گفت : این بندر یک بندر بسیارمهم دراستان مازندران می باشد که با بیش از۱۰۰۰هکتار وسعت می تواندنقش مهمی درصادرات از استان و حتی دیگر استانهای کشور به خارج از کشور داشته باشد

وی افزود این بندربا ۱۵ پست اسکله با متراژ۲۶۰۰متر بعنوان بزرگترین بندرحاشیه دریای خزرمیباشد وبه همین منظوردربحث اشتغال هم می تواند کمک حال دولت باشد بویژه درجذب جوانان این منطقه وحتی دیگر شهرهای مازندران آیت الله طبرسی گفت : من بارهاگفتم وبازهم می گویم بیاییداول این بندررادرست بکنید بعد دیگرشهرهایی که این پتانسیل رادارد دران شهر هم اقدام شود بلاخره بایدازیکجاشروع کرد.

 

نماینده ولی فقیه دراستان درپایان اعلام کرد مسئولين امرودست اندرکاران بنشینند نظرکارشناسی بدهند ومن هم نظرکارشناسی و درخواست استاندارومسئولين امررا به مقام معظم رهبری ورئيس جمهورمی رسانم وپیگیرخواهم بود. وی ازاستاندار مازندران بخاطر پیگیری هاو مطالبات مردم مازندران تلاش وکوشش می کنند تشکروقدردانی کرد وگفت الحمدالله آقای حسین زادگان به خاطر تسلط به وضعیت استان وشناخت کامل ازپتانسیل مازندران می تواند درکارشان موفق باشند اماماهم باید بااوهمراه و کمک حال ایشان باشیم بویژه نمایندگان مردم شهرهای مازندران درمجلس شورای اسلامی..آقای مهاجر رئيس اتاق بازرگانی استان طی سخنانی گفت : نقطه قوی که دربندرامیراباداست می تواندکلید واژه خوبی باشد.امروزکه مامشکل اقتصادی داریم احیااین بندرمی توانددرامراقتصادی کمک حال دولت باشد وی افزود..یکی ازتامین منابع دولت بحث صادرات هست که همه ماازاستاندارمحترم وپرتلاش گرفته تامدیران دستگاههای اجرایی ودرراس حضرت آیت الله طبرسی بعنوان نماینده رهبرمعظم انقلاب وپدرمعنوی ازمرکزبخواهند تانگاه ویژه ای به این استان بویژه بندرامیرآبادبهشهر داشته باشند.مادرمازندران ظرفیت زیادی ازهمه نظر داریم که می تواندنقش بسزایی داشته باشد.

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
ثبت شده در سایت پایگاه خبری بهشهر1400 طی شماره 1849 توسط administrator و در روز یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۶:۱۵
© Copyright 2019 http://behshahr1400.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1846
۲۱ / ۱۰ / ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۷

افتتاح نمایشگاه کتاب در شهرستان بهشهر

نمایشگاه کتاب با تخفیف ٥٠ درصدی در شهرستان بهشهر افتتاح شد .؛

به گزارش پایگاه خبری بهشهر۱۴۰۰ به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهشهر ؛ در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقای سطح مطالعه افراد جامعه به همت انتشارات داریوش با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایشگاه کتاب با تخفیف ٥٠ درصدی در این شهرستان با حضور مسئولین فرهنگی در روز دوشنبه ١٧ دی ماه افتتاح گردید .

بیش از ٧٠٠ عنوان و ٥٠٠٠ جلد کتاب در رشته های مختلف فرهنگی ، مذهبی و دینی ، تاریخی ، ادبیات ، روانشناسی موفقیت ، رمان و کودک و نوجوان برای عرضه در این نمایشگاه جهت استفاده عموم به نمایش گذاشته شده است .

فلاح رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهشهر ضمن تشکر از برپایی این نمایشگاه خواستار همکاری هر چه بیشتر نهادها و دستگاههای فرهنگی شهرستان جهت ارتقای سطح فرهنگی جامعه شد و افزود می توان از پیوست های فرهنگی در این نمایشگاه ها برای بالا بردن فرهنگ عمومی افراد جامعه استفاده کرد .

علاقمندان و دوستداران کتاب می توانند از نمایشگاه فوق از ساعت ٨ صبح الی ١٠ شب واقع در شهر بهشهر روبروی مسجد امام رضا(ع) کوچه شهید محسنی دبستان خلاقیت فردا بازدید نمایند .

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
ثبت شده در سایت پایگاه خبری بهشهر1400 طی شماره 1846 توسط administrator و در روز جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۷:۳۰
© Copyright 2019 http://behshahr1400.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1841
۲۰ / ۱۰ / ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۴

باغ عباس آباد شاهکار نبوغ بشری است

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: باغ آبی و تاریخی عباس آباد شاهکار نبوغ بشری و از باغ های شاخص ایرانی به شمار می رود؛

به گزارش پایگاه خبری بهشهر۱۴۰۰ ، محمد حسن طالبیان شامگاه چهارشنبه در نشست بررسی ظرفیت های میراث فرهنگی شرق مازندران در ساری، با اشاره به ظرفیت های باغ عباس آباد بهشهر گفت: در این راستا پرونده مهم باغ ایرانی تشکیل شده است و حدود ۹ باغ در ایران پرونده قرار گرفته است.

وی افزود: باغ کوروش مادر باغ های ایرانی است و باغ دولت آباد، پهلوان تور یزد، باغ چهل ستون، باغ اکبریه و باغ عباس آباد از جمله باغ های ایرانی به شمار می رود.

وی به ویژگی باغ عباس آباد اشاره و اضافه کرد: باغ عباس آباد، باغ آبی و تاریخی و از باغ های شاخص دوره صفویه به شمار می رود و شاهکار نبوغ بشری است

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: باغ عباس آباد بهشهر برای کشور فوق العاده حیاتی است

وی گفت: باید عرصه و واگذاری های نامناسب در باغ عباس آباد جلوگیری شود زیرا این باغ آبروی ملی محسوب می شود و دارای افق ملی و جهانی شده است و باید تعهدات خود را درباره باغ انجام دهیم.

طالبیان با اظهار اینکه همه برای حفظ و نگهداری باغ عباس آباد کمک کنند تصریح کرد: بخش های مختلف مانند منابع طبیعی، محیط زیست و غیره درباره باغ مسئولیت دارند و هرگونه اقدام نامناسب و ساخت و سازهای بی مورد سبب می شود تا ثبت جهانی ۹ باغ ایرانی به خطر افتد.

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور یادآور شد: باغ میراثی عباس آباد ثروت ملی است و ساخت و سازها در حاشیه آن باید قلع و قمع شود و ساماندهی مناسب صورت گیرد.

سیف الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی مازندران در این جلسه از تهیه خدمات مدیریت یکپارچه برای باغ عباس آباد خبر داد و گفت: دستگاه های متولی و بخش های مختلف برای حفظ آن باید تلاش داشته باشند

در ادامه جلسه، علی محمد شاعری نماینده مردم شرق مازندران در مجلس با اشاره به قابلیت های گردشگری شرق مازندران تصریح کرد: باید گردشگری منطقه را از بن بست توسعه خارج کنیم.

وی افزود: با اشاره به اینکه در آستانه تدوین برنامه جامع گردشگری در شرق استان قرار داریم خواهان تلاش مسئولان برای اجرایی شدن این برنامه شد.

وی افزود: امیدواریم برنامه جامع توسعه گردشگری در شرق استان اجرایی شد زیرا شرق مازندران به دلیل نبود زیرساخت های مناسب گردشگری، شمار گردشگران شرق استان کمتر از غرب مازندران است.

وی عنوان کرد: شرق مازندران را باید از بن بست توسعه گردشگری خارج کنیم زیرا ظرفیت های خوبی در منطقه وجود دارد و این بخش می تواند منجر به توسعه اشتغال شود.

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
ثبت شده در سایت پایگاه خبری بهشهر1400 طی شماره 1841 توسط administrator و در روز پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۴:۰۰
© Copyright 2019 http://behshahr1400.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1836
۱۷ / ۱۰ / ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۲

عملکرد شورای اسلامی بهشهر در فصل پاییز ۹۷

اعظم السادات حسینی سخنگوی شورای اسلامی بهشهر عملکرد این فصل شورا را از ۵ کمیسیون شورا به شرح ذیل بیان داشت:؛

وی ابتدا به نقل از رئیس کمیسیون حقوقی شورا اذعان داشت که بیش از ۵۰ پرونده سرگردان که ماه ها معطل بودند بررسي شد و به سرانجام رسید به جز تعدادي پرونده که نیازمند کارشناسی بيشتر بوده و در دست بررسی می باشند. همچنین در بحث امور قرار دادها اذعان داشت برخي قراردادها منعقد شده شبهات قانونی در آنها وجود دارد وبدون مصوبه شورا مغاير باقانون منعقد شده كه موارد به شهردار اعلام شد.
وی در خصوص جابه جایی های پرسنلی که مغایر با قوانين جارى وعرف ادارى در شهرداری بهشهر اتفاق افتاد و موجب نارضايتي پرسنل در شهرداری شد و به تبع آن بيلان عملكردى كاركنان كاهش یافته و به شهردار اعلام شد تا در مدار قانون اصلاحات را انجام دهد.
اعظم السادات حسینی بیان داشت در حوزه خدمات شهری در خصوص پیمانکار فضای سبز، در نوع قرار داد و ادامه همكارى با ان شبهات و بحثهايي وجود دارد که کارشناسان امر در حال بررسی هستند.
ساماندهي چهارشنبه بازار به خاطر وجود مشکلات و بلاتکلیفی آن كه از دوره شوراى قبل در دست اقدام بوده اقدامات اوليه صورت گرفته منتظر پاسخ استعلامها مورد نياز هستيم تا پروژه چهارشنبه بازار به سرانجام برسد. همچنین به خاطر مشکلات عدیده ای که کارگران حوزه خدمات شهری به علت معوقه مالی پیدا کردند شورای شهر طرحی را تصویب کرد که طبق ان باید حقوق ومزایای کارگران ومعوقه هاي آنان زودتر از مدیران و نیروهای رسمی در شهرداری پرداخت گردد.


سخنگوی شورا در مورد حوزه عمرانی تاکید کرد تعدادی از پروژه ها در دست بررسی و اقدام است. مانند پروژه تعریض ۳۰متری انتهای فرودگاه که با توجه به جلساتی که با ادارات راه و شهرسازی و راهداری داشتیم توافقات اولیه حاصل شد تا بتوانیم نقاط مشترک را با همکاری هم به پیش ببریم تا این منطقه به عنوان ورودی شمالی شهر به شرایط مطلوبی برسد. بحث بهسازی و زیبا سازی میدان دانشجو و میدان دریا واقع در کمربندی از جهت فضای سبز و نور پردازی با همكارى ادارات مرتبط در دست بررسی و اقدام می باشد‌.در مورد میدان دریا قرار بر این شد تا المان مورد نظر ان با توجه وجود بندر امیر آباد در مسیر مواصلاتی آن با اولویت نماد بندر انتخاب شود. در بحث انجام پروژه های شهرداری با توجه به مشکلات و محدویت های مالی که وجود دارد اولویت بندی مناسبی وجود نداشته و پروژه ها پراکنده و خارج از اولویت انجام شده وفق روال شوراها وشهرداريها كه شهردار بايد با شورا هماهنگ باشد و برنامه اجراي پروژه ها با اولویت بندی به شورا اعلام شود كه متاسفانه تاكنون برنامه جامعي از شهرداري به شورا ارسال نشده است.
ایشان در خصوص بازگشایی ۲۰ متری زیروان که در زمان اجرای پروژه، نارضایتی اهالی را فراهم کرده بود بیان کرد بعد از پیگیری شورا و بعد از یک ماه بررسی مشخص شدکه بر اثر یک اشتباه سهوی شهردارى مسیر پروژه تغییر یافته بود كه وفق مصوبه شورا مقرر شد مسير براساس خط پروژه تعريف شده وفق طرح تفضيلي مصوب وطرح اولیه اجرا گردد.

 

در حوزه فرهنگی و اجتماعی بحث راه اندازی سرای مهر در سطح محلات كه از دوره شوراى چهارم در حال پیگیری بوده كه با ادامه روند پيگيرى در اين دوره به نتيجه رسيد. سرای مهر مرکزی عام المنفعه برای خدمات رسانی به شهروندان در حوزه های مختلف علمی، هنری ، مشاوره ودرمانی….می باشد. كه با رايزنيهاي صورت گرفته مكان ان مشخص و مقرر شد پايگاه اول آن در فصل پاييز افتتاح شود كه متاسفانه شهردارى موفق به اقدامات اوليه اين امر نشد.
همچنین در خصوص مدیریت برنامه های فرهنگی و پیشگیری از هدر رفت هزینه ها وجلوگیری از اجرای برنامه هایی که بدون جلب حداكثرى مخاطب، صرفا نگاه رزومه سازی در حوزه فرهنگي را القا مينمايد. مقرر شد شهردارى ضمن ارائه بيلان مالي حوزه فرهنگى نسبت به تنظيم تقویم فرهنگی ٦ماهه و يكساله اقدام نمايد كه تاكنون پاسخي بخصوص درخصوص درامد وهزينه حوزه تبليغات دريافت نشد.
رييس كميسيون توسعه گردشگرى شورا راه برون رفت از شرایط اقتصادی فعلی را در رونق گردشگری و جذب سرمایه گذار دانست. وی اذعان داشت طرحها باید درچند فاز و فاز اول زود بازده اما اصولي باشد.
در خصوص طرحهای گردشگرى به طرح سنگ نو اشاره كرد كه اين طرح هم مصوبات اوليه آن صادر شده وبراى تاييديه نهايي نياز به طرح اجرايي ميباشد که باید در شورا بررسی واعلام نظر گردد.
اعظم السادات حسینی در مورد سالار تپه بیان داشت که این مکان گردشگری نیز باید طرح اجرایی داشته باشد که در چندین فاز تعریف شود ولی متاسفانه بدون طرح در حال اجراست و بررسی این پروژه نیز در دستور کار کمیسیون گردشگری قرار دارد اما از آنجاييكه عليرغم مكاتبات متعدد با شهردار محترم تاكنون طرح اجرايي به شورا ارسال نشده است فعلا مسكوت مانده است.


وی از ارزوی دیرینه شهروندان بهشهری هماناطرح ازاد سازی صفی ابادسخن به میان اورد که از شورای دوم تا کنون در دستور کار قرار دارد و در راستاي سرعت بخشي به اجراى طرح، مکاتبات با شهردارى جهت اعلام مسيرهاي دسترسي وديگر مسائل فنى جهت بررسي در شورا وتصويب، صورت گرفته كه تاكنون طرح گردشگرى اوليه صفي اباد جهت بررسي به شورا ارسال نشد.
ايشان از استاندار مازندران برای پیگیری و رایزنی با وزیر اطلاعات عليرغم دغدغه هاي فراوانشان در استان به نمايندگى از مردم بهشهر تقدیر و تشکر کرد.
در پايان از ساماندهي غذاهاي خياباني تحت عنوان فوداستريت در آينده اي نزديك و همچنين از برگزاری جشنواره میانکاله به مناسبت روز ميانكاله با محوريت فرماندارى شهرستان از ۲۷ دیماه به مدت سه روز خبر داد.

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
ثبت شده در سایت پایگاه خبری بهشهر1400 طی شماره 1836 توسط administrator و در روز دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۲:۳۶
© Copyright 2019 http://behshahr1400.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1833
۱۵ / ۱۰ / ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۴

کشف ۳ هزار و ۵۰۰ عدد قرص غیرمجاز در بهشهر

۳ هزار و ۵۰۰ عدد قرص غیرمجاز و ۲ کیلوگرم مواد مخدر در شهرستان بهشهر کشف شد.؛

سرهنگ ابراهیم شجاعی فرمانده انتظامی شهرستان بهشهر گفت: به منظور پاکسازی نقاط آلوده و مقابله با تهیه و توزیع کنندگان موادمخدر، سارقان و مجرمان سابقه دار، طرح عملیاتی ارتقاء امنیت اجتماعی در مناطق آلوده و جرم‌خیز شهرستان بهشهر به اجرا در آمد.

وی افزود: در اجرای این طرح مأموران انتظامی این فرماندهی با هماهنگی مرجع قضایی، در عملیاتی ضربتی ۲ کیلو گرم انواع مواد مخدر و ۳ هزار و ۵۰۰ عدد قرص غیرمجاز را در شهرستان بهشهر کشف کردند.

سرهنگ شجاعی گفت: در طرح عملیاتی ارتقاء امنیت اجتماعی در مناطق آلوده و جرم‌خیز ۸ متهم به سرقت و ۴ نفر از خرده فروشان مواد مخدر شناسایی و دستگیر شدند.

فرمانده انتظامی شهرستان بهشهر افزود: هدف از اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی و پاکسازی مناطق آلوده، ایجاد امنیت پایدار و آسایش و آرامش برای مردم شهرستان بهشهر است.

نویسندگان : ناموجود
ثبت شده در سایت پایگاه خبری بهشهر1400 طی شماره 1833 توسط administrator و در روز شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۴:۱۵
© Copyright 2019 http://behshahr1400.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1830
۱۵ / ۱۰ / ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸

اعاده بیش از ۱۷۲ هکتار از اراضی ملی مازندران به بیت المال

حجت الاسلام والمسلمین تقوی فرد افزود: در این خصوص 607 فقره پرونده تشکیل شد که از این تعداد 44 پرونده مربوط به اجرای احکام قضایی، 547 پرونده مربوط به تبصره ذیل ماده 55 و 16 پرونده مربوط به اراضی ساحلی بوده است.؛

به گزارش پایگاه خبری بهشهر۱۴۰۰  به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان مازندران، حجت الاسلام والمسلمین تقوی فرد افزود: در این خصوص ۶۰۷ فقره پرونده تشکیل شد که از این تعداد ۴۴ پرونده مربوط به اجرای احکام قضایی، ۵۴۷ پرونده مربوط به تبصره ذیل ماده ۵۵ و ۱۶ پرونده مربوط به اراضی ساحلی بوده است.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال مازندران با اشاره به قطع بیش از ۵۰ هزار اصله درخت، درختچه و نهال در استان خاطرنشان کرد: در این حوزه ۵۸۶ نفر در راستای مبارزه با قاچاق چوب دستگیر شده و ۵۹۵ دستگاه خودرو توقیف گردید.

حجت الاسلام والمسلمین تقوی فرد در ادامه با اشاره به عملکرد مدیریت امور اراضی استان مازندران اظهار کرد: طی ۹ ماه ابتدای امسال ۳۴۵ پرونده در این حوزه در محاکم قضایی استان مطرح شد که بیش از ۵۸ هکتار از اراضی استان مازندران را شامل می شود.

این مقام قضایی به تشکیل دوهزار و ۵۹۹ مورد پرونده در راستای جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز نیز اشاره کرد و گفت: در سال جاری از تغییر کاربری بیش از ۹۸ هکتار از اراضی ملی استان جلوگیری به عمل آمد.

حجت الاسلام والمسلمین تقوی فرد همچنین عوارض وصول شده برای مجوزهای تغییر کاربری در استان را بیش از ۳۶ میلیارد ریال برشمرد.

نویسندگان : ناموجود
ثبت شده در سایت پایگاه خبری بهشهر1400 طی شماره 1830 توسط administrator و در روز ساعت ۱۲:۰۸:۳۵
© Copyright 2019 http://behshahr1400.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1825
۱۴ / ۱۰ / ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۲

قانون جرایم رایانه‌ای

بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی (قانون جرایم رایانه ای) ؛

بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی (قانون جرایم رایانه ای)
بخش یکم ـ جرائم و مجازات ها

فصل یکم ـ جرائم علیه محرمانگی داده ها و سامانه های رایانه ای و مخابراتی
مبحث یکم ـ دسترسی غیرمجاز

ماده۷۲۹ـ هرکس به طور غیرمجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.

مبحث دوم ـ شنود غیرمجاز

ماده۷۳۰ـ هر کس به طور غیرمجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری را شنود کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.

مبحث سوم ـ جاسوسی رایانه ای

ماده۷۳۱ـ هر کس به طور غیرمجاز نسبت به داده های سری درحال انتقال یا ذخیره شده در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حاملهای داده مرتکب اعمال زیر شود، به مجازاتهای مقرر محکوم خواهدشد:
الف) دسترسی به داده های مذکور یا تحصیل آنها یا شنود محتوای سری در حال انتقال، به حبس از یک تا سه سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا شصت میلیون (۶۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات.
ب) در دسترس قراردادن داده های مذکور برای اشخاص فاقد صلاحیت، به حبس از دو تا ده سال.
ج) افشاء یا در دسترس قرار دادن داده های مذکور برای دولت، سازمان، شرکت یا گروه بیگانه یا عاملان آنها، به حبس از پنج تا پانزده سال.
تبصره۱ـ داده های سری داده هایی است که افشای آنها به امنیت کشور یا منافع ملی لطمه می زند.
تبصره۲ـ آئین نامه نحوه تعیین و تشخیص داده های سری و نحوه طبقه بندی و حفاظت آنها ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط وزارت اطلاعات با همکاری وزارتخانه های دادگستری، کشور، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهدرسید.
ماده۷۳۲ـ هرکس به قصد دسترسی به داده های سری موضوع ماده (۳) این قانون، تدابیر امنیتی سامانه های رایانه ای یا مخابراتی را نقض کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.
ماده۷۳۳ـ چنانچه مأموران دولتی که مسؤول حفظ داده های سری مقرر در ماده (۳) این قانون یا سامانه های مربوط هستند و به آنها آموزش لازم داده شده است یا داده ها یا سامانه های مذکور در اختیار آنها قرار گرفته است بر اثر بی احتیاطی، بی مبالاتی یا عدم رعایت تدابیر امنیتی موجب دسترسی اشخاص فاقد صلاحیت به داده ها، حاملهای داده یا سامانه های مذکور شوند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات و انفصال از خدمت از شش ماه تا دو سال محکوم خواهندشد.

فصل دوم ـ جرائم علیه صحت و تمامیت داده ها و سامانه های رایانه ای و مخابراتی
مبحث یکم ـ جعل رایانه ای

ماده۷۳۴ـ هر کس به طور غیرمجاز مرتکب اعمال زیر شود، جاعل محسوب و به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد:
الف) تغییر یا ایجاد داده های قابل استناد یا ایجاد یا واردکردن متقلبانة داده به آنها.
ب) تغییر داده ها یا علائم موجود در کارتهای حافظه یا قابل پردازش در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا تراشه ها یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانة داده ها یا علائم به آنها.
ماده۷۳۵ـ هرکس با علم به مجعول بودن داده ها یا کارتها یا تراشه ها از آنها استفاده کند، به مجازات مندرج در ماده فوق محکوم خواهدشد.
مبحث دوم ـ تخریب و اخلال در داده ها یا سامانه های رایانه ای و مخابراتی
ماده۷۳۶ـ هرکس به طور غیرمجاز داده های دیگری را از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حاملهای داده حذف یا تخریب یا مختل یا غیرقابل پردازش کند به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.
ماده۷۳۷ـ هر کس به طور غیرمجاز با اعمالی از قبیل واردکردن، انتقال دادن، پخش، حذف کردن، متوقف کردن، دستکاری یا تخریب داده ها یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری، سامانه های رایانه ای یا مخابراتی دیگری را از کار بیندازد یا کارکرد آنها را مختل کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.
ماده۷۳۸ـ هرکس به طور غیرمجاز با اعمالی از قبیل مخفی کردن داده ها، تغییر گذر واژه یا رمزنگاری داده ها مانع دسترسی اشخاص مجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی شود، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
ماده۷۳۹ـ هرکس به قصد خطر انداختن امنیت، آسایش و امنیت عمومی اعمال مذکور در مواد (۸)، (۹) و (۱۰) این قانون را علیه سامانه های رایانه ای و مخابراتی که برای ارائه خدمات ضروری عمومی به کار می روند، از قبیل خدمات درمانی، آب، برق، گاز، مخابرات، حمل و نقل و بانکداری مرتکب شود، به حبس از سه تا ده سال محکوم خواهدشد.

فصل سوم ـ سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه

ماده۷۴۰ـ هرکس به طور غیرمجاز داده های متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده ها در اختیار صاحب آن باشد، به جرای نقدی از یک میلیون (۱.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
ماده۷۴۱ـ هرکس به طور غیرمجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

فصل چهارم ـ جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی

ماده۷۴۲ـ هرکس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حاملهای داده محتویات مستهجن را منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد تجارت یا افساد تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
تبصره۱ـ ارتکاب اعمال فوق درخصوص محتویات مبتذل موجب محکومیت به حداقل یکی از مجازاتهای فوق می شود.
محتویات و آثار مبتذل به آثاری اطلاق می گردد که دارای صحنه و صور قبیحه باشد.
تبصره۲ـ هرگاه محتویات مستهجن به کمتر از ده نفر ارسال شود، مرتکب به یک میلیون (۱.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
تبصره۳ـ چنانچه مرتکب اعمال مذکور در این ماده را حرفة خود قرار داده باشد یا به طور سازمان یافته مرتکب شود چنانچه مفسد فی الارض شناخته نشود، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.
تبصره۴ـ محتویات مستهجن به تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیر واقعی یا متنی اطلاق می شود که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.
ماده۷۴۳ـ هرکس از طریق سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده مرتکب اعمال زیر شود، به ترتیب زیر مجازات خواهد شد:
الف) چنانچه به منظور دستیابی افراد به محتویات مستهجن، آنها را تحریک، ترغیب، تهدید یا تطمیع کند یا فریب دهد یا شیوه دستیابی به آنها را تسهیل نموده یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
ارتکاب این اعمال در خصوص محتویات مبتذل موجب جزای نقدی از دو میلیون (۲.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال است.
ب) چنانچه افراد را به ارتکاب جرائم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روان گردان یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت آمیز تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت کرده یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم می شود.
تبصره ـ مفاد این ماده و ماده (۱۴) شامل آن دسته از محتویاتی نخواهد شد که برای مقاصد علمی یا هر مصلحت عقلایی دیگر تهیه یا تولید یا نگهداری یا ارائه یا توزیع یا انتشار یا معامله می شود.

فصل پنجم ـ هتک حیثیت و نشر اکاذیب

ماده۷۴۴ـ هرکس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
تبصره ـ چنانچه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.
ماده۷۴۵ـ هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.
ماده۷۴۶ـ هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یادشده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.

فصل ششم ـ مسؤولیت کیفری اشخاص

ماده۷۴۷ـ در موارد زیر، چنانچه جرائم رایانه ای به نام شخص حقوقی و در راستای منافع آن ارتکاب یابد، شخص حقوقی دارای مسؤولیت کیفری خواهدبود:
الف) هرگاه مدیر شخص حقوقی مرتکب جرم رایانه ای شود.
ب) هرگاه مدیر شخص حقوقی دستور ارتکاب جرم رایانه ای را صادر کند و جرم به وقوع بپیوندد.
ج) هرگاه یکی از کارمندان شخص حقوقی با اطلاع مدیر یا در اثر عدم نظارت وی مرتکب جرم رایانه ای شود.
د) هرگاه تمام یا قسمتی از فعالیت شخص حقوقی به ارتکاب جرم رایانه ای اختصاص یافته باشد.
تبصره۱ـ منظور از مدیر کسی است که اختیار نمایندگی یا تصمیم گیری یا نظارت بر شخص حقوقی را دارد.
تبصره۲ـ مسؤولیت کیفری شخص حقوقی مانع مجازات مرتکب نخواهدبود و در صورت نبود شرایط صدر ماده و عدم انتساب جرم به شخص خصوصی فقط شخص حقیقی مسؤول خواهدبود.
ماده۷۴۸ـ اشخاص حقوقی موضوع ماده فوق، با توجه به شرایط و اوضاع و احوال جرم ارتکابی، میزان درآمد و نتایج حاصله از ارتکاب جرم، علاوه بر سه تا شش برابر حداکثر جزای نقدی جرم ارتکابی، به ترتیب ذیل محکوم خواهند شد:
الف) چنانچه حداکثر مجازات حبس آن جرم تا پنج سال حبس باشد، تعطیلی موقت شخص حقوقی از یک تا نُه ماه و در صورت تکرار جرم تعطیلی موقت شخص حقوقی از یک تا پنج سال.
ب) چنانچه حداکثر مجازات حبس آن جرم بیش از پنج سال حبس باشد، تعطیلی موقت شخص حقوقی از یک تا سه سال و در صورت تکرار جرم، شخص حقوقی منحل خواهد شد.
تبصره ـ مدیر شخص حقوقی که طبق بند « ب» این ماده منحل می شود، تا سه سال حق تأسیس یا نمایندگی یا تصمیم گیری یا نظارت بر شخص حقوقی دیگر را نخواهد داشت.
ماده۷۴۹ـ ارائه دهندگان خدمات دسترسی موظفند طبق ضوابط فنی و فهرست مقرر از سوی کارگروه (کمیته) تعیین مصادیق موضوع ماده ذیل محتوای مجرمانه که در چهارچوب قانون تنظیم شده است اعم از محتوای ناشی از جرائم رایانه ای و محتوایی که برای ارتکاب جرائم رایانه ای به کار می رود را پالایش ( فیلتر ) کنند. در صورتی که عمداً از پالایش ( فیلتر ) محتوای مجرمانه خودداری کنند، منحل خواهند شد و چنانچه از روی بی احتیاطی و بی مبالاتی زمینة دسترسی به محتوای غیر قانونی را فراهم آورند، در مرتبة نخسـت به جزای نقـدی از بیسـت میلیـون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریـال تا یکصـد میلیـون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و در مرتبة دوم به جزای نقدی از یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یک میلیارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و در مرتبة سوم به یک تا سه سال تعطیلی موقت محکوم خواهند شد.
تبصره۱ـ چنانچه محتوای مجرمانه به تارنماهای (وب سایتهای) مؤسسات عمومی شامل نهادهای زیر نظر ولی فقیه و قوای سه گانة مقننه، مجریه و قضائیه و مؤسسات عمومی غیردولتی موضوع قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی مصوب ۱۹/۴/۱۳۷۳ و الحاقات بعدی آن یا به احزاب، جمعیتها، انجمن های سیاسی و صنفی و انجمن های اسلامی یا اقلیتهای دینی شناخته شده یا به سایر اشخاص حقیقی یا حقوقی حاضر در ایران که امکان احراز هویت و ارتباط با آنها وجود دارد تعلق داشته باشد، با دستور مقام قضائی رسیدگی کننده به پرونده و رفع اثر فوری محتوای مجرمانه از سوی دارندگان، تارنما (وب سایت) مزبور تا صدور حکم نهایی پالایش ( فیلتر ) نخواهد شد.
تبصره۲ـ پالایش ( فیلتر ) محتوای مجرمانه موضوع شکایت خصوصی با دستور مقام قضائی رسیدگی کننده به پرونده انجام خواهد گرفت.
ماده۷۵۰ـ قوة قضاییه موظف است ظرف یک ماه از تاریخ تصویب این قانون کارگروه (کمیته) تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را در محل دادستانی کل کشور تشکیل دهد. وزیر یا نمایندة وزارتخانه های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، دادگستری، علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاداسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما و فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب کمیسیون قضائی و حقوقی و تأیید مجلس شورای اسلامی اعضای کارگروه (کمیته) را تشکیل خواهند داد. ریاست کارگروه (کمیته) به عهدة دادستان کل کشور خواهد بود.
تبصره۱ـ جلسات کارگروه (کمیته) حداقل هر پانزده روز یک بار و با حضور هفت نفر عضو رسمیت می یابد و تصمیمات کارگروه (کمیته) با اکثریت نسبی حاضران معتبر خواهد بود.
تبصره۲ـ کارگروه (کمیته) موظف است به شکایات راجع به مصادیق پالایش ( فیلتر ) شده رسیدگی و نسبت به آنها تصمیم گیری کند.
تبصره۳ـ کارگروه (کمیته) موظف است هر شش ماه گزارشی در خصوص روند پالایش ( فیلتر ) محتوای مجرمانه را به رؤسای قوای سه گانه و شورای عالی امنیت ملی تقدیم کند.
ماده۷۵۱ـ ارائه دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض دریافت دستور کارگروه (کمیته) تعیین مصادیق مذکور در مادة فوق یا مقام قضائی رسیدگی کننده به پرونده مبنی بر وجود محتوای مجرمانه در سامانه های رایانه ای خود از ادامة دسترسی به آن ممانعت به عمل آورند. چنانچه عمداً از اجرای دستور کارگروه (کمیته) یا مقام قضائی خودداری کنند، منحل خواهند شد. در غیر این صورت، چنانچه در اثر بی احتیاطی و بی مبالاتی زمینة دسترسی به محتـوای مجرمـانه مزبور را فراهم کنند، در مرتبة نخسـت به جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریـال و در مرتبـة دوم به یکصـد میلیـون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تـا یک میلیـارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و در مرتبة سوم به یک تا سه سال تعطیلی موقت محکوم خواهندشد.
تبصره ـ ارائه دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض آگاهی از وجود محتوای مجرمانه مراتب را به کارگروه (کمیته) تعیین مصادیق اطلاع دهند.
ماده۷۵۲ـ هرکس بدون مجوز قانونی از پهنای باند بین المللی برای برقراری ارتباطات مخابراتی مبتنی بر پروتکل اینترنتی از خارج ایران به داخل یا برعکس استفاده کند، به حبس از یک تا سه سال یا جزای نقدی از یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یک میلیارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

فصل هفتم ـ سایر جرائم

ماده۷۵۳ـ هر شخصی که مرتکب اعمال زیر شود، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد:
الف) تولید یا انتشار یا توزیع و در دسترس قرار دادن یا معاملة داده ها یا نرم افزارها یا هر نوع ابزار الکترونیکی که صرفاً به منظور ارتکاب جرائم رایانه ای به کار می رود.
ب) فروش یا انتشار یا در دسترس قراردادن گذر واژه یا هر داده ای که امکان دسترسی غیرمجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی متعلق به دیگری را بدون رضایت او فراهم می کند.
ج) انتشار یا در دسترس قراردادن محتویات آموزش دسترسی غیرمجاز، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه ای و تخریب و اخلال در داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابراتی.
تبصره ـ چنانچه مرتکب، اعمال یادشده را حرفه خود قرار داده باشد، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.

فصل هشتم ـ تشدید مجازات ها

ماده۷۵۴ـ در موارد زیر، حسب مورد مرتکب به بیش از دو سوم حداکثر یک یا دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد:
الف) هر یک از کارمندان و کارکنان اداره ها و سازمانها یا شوراها و یا شهرداریها و موسسه ها و شرکتهای دولتی و یا وابسته به دولت یا نهادهای انقلابی و بنیادها و مؤسسه هایی که زیر نظر ولی فقیه اداره می شوند و دیوان محاسبات و مؤسسه هایی که با کمک مستمر دولت اداره می شوند و یا دارندگان پایه قضائی و به طور کلی اعضاء و کارکنان قوای سه گانه و همچنین نیروهای مسلح و مأموران به خدمت عمومی اعم از رسمی و غیررسمی به مناسبت انجام وظیفه مرتکب جرم رایانه ای شده باشند.
ب) متصدی یا متصرف قانونی شبکه های رایانه ای یا مخابراتی که به مناسبت شغل خود مرتکب جرم رایانه ای شده باشد.
ج) داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی، متعلق به دولت یا نهادها و مراکز ارائه دهنده خدمات عمومی باشد.
د) جرم به صورت سازمان یافته ارتکاب یافته باشد.
ه ( جرم در سطح گسترد ه ای ارتکاب یافته باشد.
ماده۷۵۵ـ در صورت تکرار جرم برای بیش از دو بار دادگاه می تواند مرتکب را از خدمات الکترونیکی عمومی از قبیل اشتراک اینترنت، تلفن همراه، اخذ نام دامنة مرتبه بالای کشوری و بانکداری الکترونیکی محروم کند:
الف) چنانچه مجازات حبس آن جرم نودویک روز تا دو سال حبس باشد، محرومیت از یک ماه تا یک سال.
ب) چنانچه مجازات حبس آن جرم دو تا پنج سال حبس باشد، محرومیت از یک تا سه سال.
ج) چنانچه مجازات حبس آن جرم بیش از پنج سال حبس باشد، محرومیت از سه تا پنج سال.

قانون آیین دادرسی کیفری(آیین دادرسی جرائم رایانه ای)

بخش دهم ـ آیین دادرسی جرائم رایانه‌ای

ماده۶۶۴ـ علاوه بر موارد پیش‌بینی شده در دیگر قوانین، دادگاه های ایران صلاحیت رسیدگی به موارد زیر را دارند الف ـ داده‌های مجرمانه یا داده‌هایی که برای ارتکاب جرم ‌به‌کار رفته‌اند که به هر نحو در سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی یا حامل های داده موجود در قلمرو حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی جمهوری‌اسلامی‌ایران ذخیره شود. ب ـ جرم از طریق تارنماهای دارای دامنه‌ مرتبه‌بالای کد کشوری ایران ( . ir ) ارتکاب یابد. پ ـ جرم توسط تبعه ایران یا غیرآن در خارج از ایران علیه سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی و تارنماهای مورد استفاده یا تحت کنترل قوای سه‌گانه یا نهاد رهبری یا نمایندگی‌های رسمی دولت یا هر نهاد یا مؤسسه‌ای که خدمات عمومی ارائه می‌دهد یا علیه تارنماهای دارای دامنه مرتبه بالای کد کشوری ایران در سطح گسترده ارتکاب یابد. ت ـ جرائم رایانه ‎ ای متضمن سوء‌استفاده از اشخاص کمتر از هجده سال، اعم از اینکه بزه ‎ دیده یا مرتکب ایرانی یا غیرایرانی باشد و مرتکب در ایران یافت شود.

ماده۶۶۵ـ چنانچه جرم رایانه ‎ ای درصلاحیت دادگاههای ایران در محلی کشف یا گزارش شود، ‌ولی محل وقوع آن معلوم نباشد، دادسرای محل کشف مکلف است تحقیقات مقدماتی را انجام دهد. درصورتی‌که محل وقوع جرم مشخص نشود،‌ دادسرا پس از اتمام تحقیقات مبادرت به صدور قرار و درصورت اقتضاء صدور کیفرخواست می ‎ کند و دادگاه مربوط نیز رأی مقتضی را صادر می‌کند.

ماده۶۶۶ـ قوه قضائیه موظف است به تناسب ضرورت، شعبه یا شعبی از دادسراها، دادگاههای کیفری یک، کیفری دو، اطفال و نوجوانان، نظامی و تجدیدنظر را برای رسیدگی به جرائم رایانه ‎ ای اختصاص دهد.
تبصره‌ـ مقامات قضائی دادسراها و دادگاه های مذکور از میان قضاتی که آشنایی لازم به امور رایانه دارند انتخاب می‌شوند.

ماده۶۶۷ـ ارائه ‎ دهندگان خدمات دسترسی موظفند داده ‎ های ترافیک را حداقل تا شش‌ماه پس از ایجاد حفظ نمایند و اطلاعات کاربران را حداقل تا شش‌ماه پس از خاتمه اشتراک نگهداری کنند.
تبصره۱ـ داده ترافیک، هرگونه داده ‎ ای است که سامانه ‎ های رایانه ‎ ای در زنجیره ارتباطات رایانه ‎ ای و مخابراتی تولید می‌کنند تا امکان ردیابی آنها از مبدأ تا مقصد وجود داشته باشد. این داده ‎ ها شامل اطلاعاتی از قبیل مبدأ، مسیر، تاریخ، زمان، مدت و حجم ارتباط و نوع خدمات مربوطه می ‎ شود.
تبصره۲ـ اطلاعات کاربر، هرگونه اطلاعات راجع به کاربر خدمات دسترسی از قبیل نوع خدمات، امکانات فنی مورد استفاده و مدت زمان آن، هویت، ‌نشانی جغرافیایی یا پستی یا قرارداد اینترنت ( IP )، شماره تلفن و سایر مشخصات فردی را شامل می‌شود.

ماده۶۶۸ـ ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی داخلی موظفند اطلاعات کاربران خود را حداقل تا شش‌ماه پس از خاتمه اشتراک و محتوای ذخیره شده و داده ترافیک حاصل از تغییرات ایجادشده را حداقل تا پانزده روز نگهداری کنند.

ماده۶۶۹ـ هرگاه حفظ داده ‎ های رایانه ‎ ای ذخیره‌شده برای تحقیق یا دادرسی لازم باشد، مقام‌قضائی می ‎ تواند دستور حفاظت از آنها را برای اشخاصی که به نحوی تحت تصرف یا کنترل دارند صادر کند. در شرایط فوری، نظیر خطر آسیب دیدن یا تغییر یا از بین رفتن داده ‎ ها، ضابطان قضائی می ‎ توانند دستور حفاظت را صادر کنند و مراتب را حداکثر تا بیست و چهار ساعت به اطلاع مقام قضائی برسانند. چنانچه هر یک از کارکنان دولت یا ضابطان قضائی یا سایر اشخاص از اجرای این دستور خودداری یا داده ‎ های حفاظت شده را افشاء کنند یا اشخاصی که داده ‎ های مزبور به آنها مربوط می ‎ شود را از مفاد دستور صادره آگاه کنند، ضابطان قضائی و کارکنان دولت به مجازات امتناع از دستور مقام قضائی و سایر اشخاص به حبس از نود و یک روز تا شش‌ماه یا جزای نقدی از پنج تا ده میلیون ریال یا هردو مجازات محکوم می‌شوند.
تبصره۱ـ حفظ داده ‎ ها به منزله ارائه یا افشاء آنها نیست و مستلزم رعایت مقررات مربوط است.
تبصره۲ـ مدت زمان حفاظت از داده‌ها حداکثر سه‌ماه است و در صورت لزوم با دستور مقام قضائی قابل تمدید است.

ماده۶۷۰ـ مقام قضائی می ‎ تواند دستور ارائه داده ‎ های حفاظت شده مذکور در مواد (۶۶۷)، (۶۶۸) و (۶۶۹) این قانون را به اشخاص یاد شده بدهد تا در اختیار ضابطان قرار گیرد. خودداری از اجرای این دستور و همچنین عدم نگهداری وعدم مواظبت از این داده‌ها موجب مجازات مقرر در ماده (۶۶۹) این قانون می‌شود.

ماده۶۷۱ـ تفتیش و توقیف داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی به موجب دستور قضائی و در مواردی به عمل می ‎ آید که ظن قوی به کشف جرم یا شناسایی متهم یا ادله جرم وجود دارد.

ماده۶۷۲ـ تفتیش و توقیف داده ‎ ها یا سامانه ‎ های رایانه ‎ ای و مخابراتی در حضور متصرفان قانونی یا اشخاصی که به نحوی آنها را تحت کنترل قانونی دارند، نظیر متصدیان سامانه ‎ ها انجام می‌شود. درصورت عدم حضور یا امتناع از حضور آنان چنانچه تفتیش یا توقیف ضرورت داشته باشدیا فوریت امر اقتضاء کند، قاضی با ذکر دلایل دستور تفتیش و توقیف بدون حضور اشخاص مذکور را صادر می‌کند.

ماده۶۷۳ـ دستور تفتیش و توقیف باید شامل اطلاعاتی از جمله اجرای دستور در محل یا خارج از آن، مشخصات مکان و محدوده تفتیش و توقیف، نوع و میزان داده ‎ های مورد نظر، نوع و تعداد سخت ‎ افزارها و نرم ‎ افزارها، ‌نحوه دستیابی به داده ‎ های رمزنگاری یا حذف شده و زمان تقریبی انجام تفتیش و توقیف باشد که به اجرای صحیح آن کمک می ‎ کند.

ماده۶۷۴ـ تفتیش داده‌ها یا سامانه‌های رایانه ‎ ای و مخابراتی شامل اقدامات ذیل می‌شود: الف ـ دسترسی به تمام یا بخشی از سامانه ‎ های رایانه ‎ ای یا مخابراتی ب ـ دسترسی به حاملهای داده از قبیل دیسکت ‌ ها یا لوحهای فشرده یا کارتهای حافظه پ ـ دستیابی به داده ‎ های حذف یا رمزنگاری شده

ماده۶۷۵ـ در توقیف داده ‎ ها، با رعایت تناسب، نوع، اهمیت و نقش آنها در ارتکاب جرم، به روشهایی از قبیل چاپ داده ‎ ها، تصویربرداری از تمام یا بخشی از داده ‎ ها، غیرقابل دسترس کردن داده ‎ ها با روشهایی از قبیل تغییرگذرواژه یا رمزنگاری و ضبط حاملهای داده عمل می‌شود.

ماده۶۷۶ـ در شرایط زیر سامانه ‎ های رایانه ‎ ای یا مخابراتی توقیف می‌شوند: الف ـ داده ‎ های ذخیره شده به سهولت در دسترس نباشد یا حجم زیادی داشته باشد. ب ـ تفتیش و تجزیه و تحلیل داده ‎ ها بدون سامانه سخت ‎ افزاری امکان ‎ پذیر نباشد. پ ـ متصرف قانونی سامانه رضایت داده باشد. ت ـ تصویربرداری از داده ‎ ها به لحاظ فنی امکان ‎ پذیر نباشد. ث ـ تفتیش در محل باعث آسیب داده‌ها شود.

ماده۶۷۷ـ توقیف سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی متناسب با نوع و اهمیت و نقش آنها در ارتکاب جرم با روش هایی از قبیل تغییر گذرواژه به منظور عدم دسترسی به سامانه، مهر و موم (پلمب) سامانه در محل استقرار و ضبط سامانه صورت می‌گیرد.

ماده۶۷۸ـ چنانچه در حین اجرای دستور تفتیش و توقیف، تفتیش داده‌های مرتبط با جرم ارتکابی در سایر سامانه‌‌های رایانه‌ای یا مخابراتی که تحت کنترل یا تصرف متهم قرار دارند ضروری باشد، ضابطان با دستور مقام قضائی دامنه تفتیش و توقیف را به‌ سامانه‌‌های دیگر گسترش می‌دهند و داده‌‌های مورد نظر را تفتیش یا توقیف می‌کنند.

ماده۶۷۹ـ توقیف داده ‎ ها یا سامانه ‎ های رایانه ‎ ای یا مخابراتی که موجب ایراد لطمه جانی یا خسارات مالی شدید به اشخاص یا اخلال در ارائه خدمات عمومی‌ شود، ممنوع است مگر اینکه توقیف برای اجرای موضوع اهم نظیر حفظ امنیت کشور ضرورت داشته باشد.

ماده۶۸۰ـ در جایی که اصل داده ‎ ها توقیف می ‎ شود، ‌ذی ‎ نفع حق دارد پس از پرداخت هزینه از آنها کپی دریافت کند، مشروط به اینکه ارائه داده ‎ های توقیف‌شده منافی با ضرورت کشف حقیقت نباشد و به روند تحقیقات لطمه ‎ ای وارد نسازد و داده ‎ ها مجرمانه نباشد.

ماده۶۸۱ـ در مواردی که اصل داده ‎ ها یا سامانه ‎ های رایانه ‎ ای یا مخابراتی توقیف می‌شود، قاضی موظف است با لحاظ نوع و میزان داده ‎ ها و نوع و تعداد سخت ‎ افزارها و نرم ‎ افزارهای مورد نظر و نقش آنها درجرم ارتکابی، در مهلت متناسب و متعارف برای آنها تعیین تکلیف کند.

ماده۶۸۲ـ متضرر می‌تواند در مورد عملیات و اقدامات مأموران در توقیف داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی، اعتراض کتبی خود را همراه با دلایل ظرف ده روز به مرجع قضائی دستوردهنده تسلیم نماید. به درخواست یادشده خارج از نوبت رسیدگی می‌شود و قرار صادره قابل اعتراض است.

ماده۶۸۳ـ کنترل محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سامانه ‎ های رایانه ‎ ای یا مخابراتی مطابق مقررات راجع به کنترل ارتباطات مخابراتی مقرر در آیین دادرسی کیفری است. تبصره‌ـ دسترسی به محتوای ارتباطات غیرعمومی ذخیره شده، نظیر پیام‌ نگار (ایمیل) یا پیامک در حکم کنترل و مستلزم رعایت مقررات مربوط است.

ماده۶۸۴ـ آیین‌نامه اجرائی نحوه نگهداری و مراقبت از ادله الکترونیکی جمع‌آوری‌شده ظرف شش‌ ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون توسط وزیر دادگستری با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه می‌شود و به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد.

ماده۶۸۵ـ چنانچه داده ‎ های رایانه ‎ ای توسط طرف دعوی یا شخص ثالثی که از دعوی آگاهی ندارد، ایجاد یا پردازش یا ذخیره یا منتقل شود‌ و سامانه رایانه ‎ ای یا مخابراتی مربوط به نحوی درست عمل کند که به صحت و تمامیت، اعتبار و انکارناپذیری داده ‎ ها خدشه وارد نشود، قابل استناد است.

ماده۶۸۶ـ کلیه مقررات مندرج در این بخش، ‌علاوه بر جرائم رایانه ‎ ای شامل سایر جرائمی که ادله الکترونیکی در آنها مورد استناد قرار می ‎ گیرند نیز می ‎ شود.

ماده۶۸۷ـ در مواردی که در این بخش برای رسیدگی به جرائم رایانه‌ای مقررات خاصی از جهت آیین‌دادرسی پیش‌بینی‌ نشده است، تابع مقررات‌عمومی آیین ‌دادرسی کیفری است.

ماده۶۸۳ـ کنترل محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سامانه ‎ های رایانه ‎ ای یا مخابراتی مطابق مقررات راجع به کنترل ارتباطات مخابراتی مقرر در آیین دادرسی کیفری است. تبصره‌ـ دسترسی به محتوای ارتباطات غیرعمومی ذخیره شده، نظیر پیام‌ نگار (ایمیل) یا پیامک در حکم کنترل و مستلزم رعایت مقررات مربوط است.

ماده۶۸۳ـ کنترل محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سامانه ‎ های رایانه ‎ ای یا مخابراتی مطابق مقررات راجع به کنترل ارتباطات مخابراتی مقرر در آیین دادرسی کیفری است. تبصره‌ـ دسترسی به محتوای ارتباطات غیرعمومی ذخیره شده، نظیر پیام‌ نگار (ایمیل) یا پیامک در حکم کنترل و مستلزم رعایت مقررات مربوط است.

منابع :
نویسندگان : ناموجود
ثبت شده در سایت پایگاه خبری بهشهر1400 طی شماره 1825 توسط administrator و در روز جمعه ۱۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۲:۲۰
© Copyright 2019 http://behshahr1400.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1821
۱۲ / ۱۰ / ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶

جشنواره میانکاله ۲۷ دی ماه برگزار می شود

سخنگوی شورای اسلامی بهشهر گفت:جشنواره میانکاله امسال همزمان با 27 دی ماه برگزار می شود.؛

به گزارش بهشهر۱۴۰۰ ، اعظم السادات حسینی عضو و سخنگوی شورای اسلامی بهشهر که در جمع خبرنگاران سخن می گفت با اشاره به در پیش بودن روز میانکاله از برگزاری جشنواره ای به همین نام خبر دادو گفت: همچون سال های گذشته برای گرامیداشت روز میانکاله و بیان اهمیت این زیست بوم با ارزش جشنواره ای بدین نام برگزار می شود.

وی ادامه داد: جشنواره امسال برخلاف سال های گذشته به مدت چند روز برپا خواهد بود.

حسینی یادآور شد: برپا بودن سایت پرنده نگری، نمایش گونه های بومی حیوانات ،برپایی غرفه های مختلف محصولات بومی و صنایع دستی در فضایی نمایشگاهی از جمله برنامه های این جشنواره است.

نایب رئیس شورای  اسلامی شهرستان از تشکیل  چهار کمیته در این باره خبر دادو اظهار داشت: کمیته هایی با عناوین فرهنگی،طبیعت و گردشگری،پشتیبانی و رسانه کار تدارک و معرفی این جشنواره را برعهده خواهند داشت.

حسینی به برخی عملکردهای دوره پنجم شورای اسلامی اشاره کردو افزود:اعضای شورای شهر اولویت خدمت رسانی به مردم را سرلوحه کار خود قرار خواهند داد .

سخنگوی شورای شهر بهشهر توجه به صنعت گردشگری و جذب سرمایه در این باره را مورد تاکید قرار دادو عنوان کرد: طرح گردشگری سنگ نو، پیگیری ادامه طرح سالارتپه،طرح آزاد سازی صفی آباد و اهمیت  به فضای سبز شهری از جمله طرح های گردشگری این دوره از شورا است.

وی شفاف سازی میزان درآمد و بدهی شهرداری بهشهر و تعامل بیشتر شهردار این شهر با شورا را خواستار شدو تصریح کرد: شورا ناظر بر رفتار شهرداری خواهد بود و به دقت بر عملکرد این نهاد برای پیگیری حق مردم نظارت خواهد کرد.

وی از تشکیل کمیته های پنج گانه در شورای شهر بهشهر خبردادو رسیدگی به پرونده های زمین مانده را یکی از کارکردهای این کمیسیون ها عنوان کردو گفت: تعداد زیادی از پرونده ها در کمیسیون حقوقی بررسی و به نتیجه رسیده است .

نایب رئیس شورای شهرستان  بهشهر اولویت بندی  منابع شهرداری را برای انجام پروژ ها خواستار شدوبه  انجام برخی از پروژه های عمرانی در آینده اشاره کردو افزود:با تامین بودجه مورد نیاز انجام آسفالت خیابان شهید مدنی، زیباسازی میدان دانشجو و میدان دریا به عنوان نمادی از وجود بندرامیرآباد در بهشهر از جمله برنامه های عمرانی آینده خواهند بود.

وی در خاتمه سخنانش حفظ منافع عمومی و رعایت حقوق بیت المال را از جمله موارد پر اهمیت دانست و خاطر نشان کرد:تمامی اعضای شورا و کارکنان شهرداری باید اصل رعایت حقوق مردم را در اولویت برنامه های خود قرار دهند .

منابع : ناموجود
نویسندگان :
ثبت شده در سایت پایگاه خبری بهشهر1400 طی شماره 1821 توسط administrator و در روز چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۶:۵۳
© Copyright 2019 http://behshahr1400.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر