کانال تلگرام بهشهر1400
کد خبر : 983
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۸
- بازدید

شب قدر، تولد دوباره انسان

شب قدر شبی است که انسان با معبود خود در کنجی خلوت می‌کند و وجودش را از تعلقات، کینه ها، دلتنگی‌ها و ناراحتی‌ها خالی می‌کند و از تمامی غفلت‌ها و کوتاهی‌هایی که در این مدت مرتکب شد استغفار می کند و تلاش می‌کند باقی مانده عمر خود را منزه باشد گویا بار دیگر از شکم مادر زاده شده است.؛

ماه رمضان ماه خدا و ماه جاری شدن برکات و خیرات الهی به سوی بندگان خویش است، ماهی است که فضیلت آن از سایر ماه‌ها بیشتر است.
رمضان ماه توبه و بازگشت بسوی پروردگار عالم هستی و ماه نزول قرآن کریم برای هدایت و راهنمایی بشر است.
درماه مبارک رمضان عطر حضور خدا بیش از پیش احساس می‌شود و هر کس در حد و اندازه خویش، در تلاش است تا شاید اندکی به خدا نزدیک‌تر شود.
یکی از الطاف بزرگ پروردگار نسبت به امت پیامبر اکرم«ص» قراردادن ماه پر فیض و برکت رمضان است که آن شب پر فضیلت و سرشار از خیر و برکت را برای خودسازی انسان‌ها و زدودن گناهان و پلیدی‌ها قرار داده است.

 

رمضان از نگاه قرآن

 

ماه رمضان، ماه روزه‎داری و تهذیب و خودسازی است ( آیه 183 سوره بقره)
مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ايمان و مردان و زنان عبادت‏ پيشه و مردان و زنان راستگو و مردان و زنان شكيبا و مردان و زنان فروتن و مردان و زنان صدقه‏ دهنده و مردان و زنان روزه ‏دار و مردان و زنان پاكدامن و مردان و زنانى كه خدا را فراوان ياد می‌كنند خدا براى همه آنان آمرزشى و پاداشى بزرگ فراهم ساخته است( آیه ۳۵سوره احزاب)

 

رمضان از نگاه معصومین
پیامبر اکرم (ص) در خطبه‎ای معروف به خطبه شعبانیه فرمود:«ای مردم! ماه خدا با برکت و رحمت و مغفرت به شما روی آورد. ماهی که نزد خدا از همه ماه‎ها برتر و روزهایش بر همه روزها و شب‎هایش بر تمام شب‎ها و ساعاتش بر همه ساعات افضل است. ماهی است که شما در آن به میهمانی خدا دعوت شده، مورد لطف او قرار گرفته‎اید و…
امام رضا (علیه السلام) از طریق پدرانشان (علیه السلام) نقل می‌کنند که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: ماه رمضان، ماهی است عظیم که خداوند در آن حسنات را می‌افزاید و گناهان را محو می‌کند و درجات را بالا می‌برد. هر کس در این ماه صدقه دهد خداوند او را می‌آمرزد و هر کس در حد توانش نیکی نماید خداوند او را می‌بخشد. سپس می‌فرمایند: این ماه همانند سایر ماه‌ها نیست چرا که با برکت و رحمت روی به سویتان می‌آورد و با بخشش گناهان از شما دور می‌گردد.

 

 

شب قدر بهترین شب سال
شب قدر از شب‌های مقدس، شب نزول قرآن و شب فرود آمدن ملائکه است و فرصتی است گرانبها برای شستشوی آئینه دل و زودن آن از بدی‌ها و تیرگی‌هاست.
فضیلت و برتری این ماه نسبت به ماه‌های دیگر علاوه بر صائم بودن و روزه گرفتن، نزول کتاب وحی و آسمانی یعنی قرآن کریم است.
در قرآن کریم در 5 مورد واژه‌ی لیله القدر تکرارشده است که این خود اهمیت مطلب را بیان می‌کند و همچنین خدای تبارک و تعالی جهت بیان اهمیت این شبها یکی از سوره‌های زیبای قرآن را به نام قدر نام نهاد.

 

 

جلوه‌های شب قدر در شعر کهن ایران
دکتر سید “میرجلال الدین کزازی” استاد ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است: شب قدر در باورهای اسلامی، گرامی‌ترین شب سال است و در چشم خواجه ی بزرگ، شب پیوند و دست‌یابی به دوست شمرده می‌شود؛ برای نمونه در آغازینه ی غزلی، حافظ می گوید:
آن شب قدری که گویند اهل خلوت امشب است/ یارب این تأثیر دولت از کدامین کوکب است
در این بیت حافظ آشکارا شب قدر را از نظر اهل خلوت که کنایه ای از گوشه گیران، پارسایان و درویشان است، شب بخت یاری خود دانسته است؛ شبی که در آن کام یافته است که در کنار یار باشد.

 

حضور فعال و پرشور جوانان در لیالی قدر
جوانان بهشهری همچون سایر جوانان دیگر باحضور در تکایا، مساجد و گلزار شهدا خود را برای خودسازی و اصلاح درون در این شب بافضلیت آماده می‌سازند.
خوشبختانه در چند سال اخیر شاهد افزایش سطح کیفیت برگزاری مراسمات فرهنگی و خصوصا احیای شب قدر در شهرستان بهشهر بودیم و این مهم سبب گرایش قشر جوان و نوجوان به این قبیل مراسمات شده است.

 

احیا شب قدر در گلزار شهدا
یکی از آداب و رسوم پسندیده و نیکو مردم متدین و شهیدپرور بهشهر به جا آوردن اعمال شب قدر در جوار گلزار شهداست.
مردم هر ساله در ایام ماه مبارک رمضان در شب های قدر در گلزار بهشت فاطمه بهشهر گرد هم می آیند تا هم در این مکان نیکو اعمال شب قدر را به جا آورند و هم یاد و خاطره شهیدان را زنده نگهدارند.
در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان عموم مردم بهشهر در جوار قبور مطهر شهدا حضور یافته و ضمن تلاوت آیات قرآن مجید، همنوا با مداحان دعای جوشن کبیر را زمزمه می‌کنند.

 

 

تداوم خودسازی
یکی از شهروندان بهشهری در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: ماه رمضان مقدمه ای بر تمرین خود سازی است و پس از پایان این ماه مبارک نیز باید تلاش کرد این مهم همچنان تداوم داشته باشد و از آلودگی ها و گناهان دور بمانیم.
مهدوی بابیان اینکه لیالی قدر بهترین فرصت برای تمرین خودسازی است، افزود: شب زنده‌داری، خواندن قرآن و نماز، دعا برای آمرزش گناهان و توبه کردن به درگاه پروردگار از جمله سنت‌های ارزشمند در ماه رمضان به خصوص لیالی قدر است.
وی بیان کرد: در لیالی قدرمومنین با هر طبع و مذاقی که هستند با شوق و علاقه وافر وارد حریم شب‌های قدر می‌شوند و خود را به نزدیک‌ترین مسجد یا بقعه متبرکه می‌رساند و با آوای ملکوتی، یا رب یا رب در حالی که قرآن را بر سر گرفته‌اند از درگاه ایزد منان طلب آمرزش و مغفرت و برای تمامی بیماران و گرفتاران دعا می‌کنند.

 

شب قدر، قلب ماه مبارک رمضان
امام جمعه بهشهر ماه رمضان را فرصت استثنایی برای تقویت باور و اراده دانست و گفت: ماه رمضان، ماه قرآن، دعا، موعظه، اشک و قرآن به سر گرفتن است و باید جوان را غیور و با شرف بار بیاورد.
وی بابیان اینکه شب قدر قلب ماه مبارک رمضان است، افزود: ماه رمضان و شب‌های قدر فرصتی برای توبه و خودسازی است با توبه در شب های قدر و ماه مبارک رمضان، خودتان را بیمه کنید.
جباری اظهار کرد: شب قدر، شبی است که خدا اعمال قُدرت می‌کند و اندازه هرکس و هرچیز مشخص می‌شود.
رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهشهر مهم‌ترين پيام شب قدر رعايت را عدالت عنوان کرد و گفت: شب‌های قدر، شب‌ رهایی از گناهان و رسیدن به درجات و کمالات الهی و تعیین سرنوشت بشریت است و رعایت عدالت در زندگی و مبارزه با ظالم و دفاع از حق و حقانیت از مهم‌ترین پیام این شبهاست.

 

 

شب قدر، شب محاسبه اعمال
شب قدر، شبی است که تمامی اعمال گذشته انسان محاسبه می شود و بر حسب میزان سپیدی و سیاهی اعمال، مقدرات خیر و یا شر مقدر می گردد.
امام کاظم(ع) فرمودند«کسی که محاسبه نفس نمی کند و خودش را در معرض حسابرسی قرار نمی دهد، از ما اهل بیت(ع) نیست»، تصریح کرد: به همین خاطر محاسبه نفس، کاری بزرگ و منبعث از ایمان و عقلانیت است و شب قدر، شب محاسبه است.

 

به این پست امتیاز دهید.
نویسندگان : ناموجود
کانال تلگرام بهشهر1400

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت پایگاه خبری بهشهر1400 منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


توضیحات