کد خبر : 1732
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۲
- بازدید

ظرفیت سازمان های مردم نهاد در حفظ و نگهداری محیط زیست و منابع طبیعی

تاسیس سازمان های مردم نهاد(سمن) میتواند معضلات را کنترل کرده و به سوی رفع و بهبود آن هدایت نمایند.؛

به قلم : سید مصطفی نقیبی زاده ( مدرس دانشگاه )

محیط زیست و حفاظت از آن در شرایط کنونی جامعه ما از جایگاه ارزشی والایی برخوردار است. نه منحصرا به این دلیل که ما به بهره برداری از منابع خوراکی و آب آشامیدنی نیاز داریم ، بلکه گسترش مفهوم محیط زیست و ارتباط تنگاتنگ آن با سیاست ها و راهبردهای اقتصادی کشور، توجه به این عامل را ضروری می نماید. نابودی جنگلها با سرعت بسیار زیاد، فرسایش خاک ، پیشروی کویر و بیابان ها در سراسر کشور، آلودگی آبهای آشامیدنی و غیرآشامیدنی ، آلودگی هوا، مصرف نامحدود منابع طبیعی ، رعایت نکردن استانداردها و حداقل های زیست محیطی توسط صنایع و… از جمله تهدیداتی است که در صورت نبود راهکارهای اساسی ، کشور را با فاجعه زیست محیطی روبه رو خواهد کرد. بنابراین داشتن دغدغه در حوزه محیط ‌زیست و منابع طبیعی بسیار ارزشمند بوده و گردهم آمدن افراد در گروه ها و کانال های فضای مجازی فرصت خوبی است برای هم اندیشی و توسعه و گسترش این فکر که می بایست از این نعمت های خدادادی مراقبت بیشتری شود.
امروزه افزایش ناپایداری و تهدید های زیست محیطی بشر را ناگزیر کرد تا برای استمرار حیات خویش چاره اندیشی کند.
به همین علت شیوه های متعددی برای رویارویی با بحرانهای محیط زیست و بهبود وضعیت آن مطرح می شوند .بدیهی است رویکرد توسعه فرهنگ زیست محیطی با بهره گیری از ظرفیت سازمان های مردم نهاد زیست محیطی ( سمن ) رویکردی است کم هزینه ، فراگیر و با مقبولیت اجتماعی بالا که می تواند بستری مناسب جهت حفاظت از محیط زیست کشور قلمداد شود.
قانونگذار در قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲ ، نهادهای مدنی را در فرایند کیفری مشارکت داده و زمینه طرح شکایت کیفری از سوی آنها را فراهم نموده است. سازمان های مردم نهاد یا موسسات غیردولتی غیرانتفاعی در حوزه فعالیت خود می توانند اعلام جرم کنند یعنی اگر علیه افراد موضوع فعالیت حمایتی این سازمانها جرمی واقع شود نه به عنوان شاکی خصوصی، بلکه اعلام کننده جرم وارد فرایند کیفری خواهند شد و چنانچه اساسنامه این سازمانهای مردم نهاد در زمینه حمایت از محیط زیست،منابع طبیعی،زنان ،میراث فرهنگی،بهداشت عمومی،اطفال و نوجوانان،اشخاص بیمار و ناتوان جسمی یا ذهنی و حمایت از حقوق شهروندی باشد و آنها با جرمی مواجه شوند که در زمینه های فوق الذکر باشد می توانند اعلام جرم نموده و قانون به آنها این اجازه را داده است که در تمام مراحل دادرسی نیز شرکت نمایند.
اعلام جرم،معرفی نماینده جهت حضور در دادسرا و دادگاه کیفری ،دریافت احضارنامه ،حق اظهارنظر و ارائه دلیل از جمله حقوقی است که مقنن در قانون آیین دادرسی کیفری برای سازمان های مردم نهاد پیش بینی کرده است. البته این موضوع را نیز باید در نظر داشت که صرفا سازمان های مردم نهادی که حوزه فعالیت آنها در ماده ۶۶ اصلاحی ۲۴/ ۳/۹۷ قانون آ د کیفری نام برده شده از این ظرفیت قانونی و امتیاز استفاده کرده و حق دخالت در فرایند کیفری را خواهند داشت . هرچند ممکن است اسامی این سازمانها دستخوش تغییر گردد زیرا در تبصره ۳ ماده ۶۶ اصلاحی ۲۴/۳/۹۴ پیش بینی شده که در سه ماهه ابتدای هر سال وزیر محترم دادگستری با همکاری وزیرمحترم کشور،لیست و اسامی سازمان های مردم نهادی را که می توانند در جهت اجرای این ماده قانونی اقدام کنند را تهیه نموده و به تصویب رئیس قوه قضائیه می رسانند.
باید توجه داشت در جرائمی که بزه دیده خاص(بزه دیده معین یا قابل تعیین) دارد برای ورود و دخالت این سازمانها، لازم است رضایت این فرد اخذ شده باشد و اگر بزه دیده فردی باشد که خودش نمی تواند یا قانون اجازه طرح شکایت از سوی خودش را به وی نداده مانند طفل ،مجنون و یا سفیه در جرایم مالی،می بایست از ولی (پدر یا پدربزرگ پدری) یا سرپرست قانونی او رضایت اقدام را گرفت.البته ممکن است جرم در حیطه فعالیت این سازمانها از سوی ولی یا سرپرست قانونی ارتکاب یافته باشد که در اینجا سازمان های مردم نهاد با تایید دادستان یا رضایت قیم اتفاقی می توانند اقدامات لازم را انجام دهند. در انتها لازم است چند نکته را در نظر داشت :
اولا محیط زیست سالم رابطه ی مستقیم با حیات بشری دارد، بنابراین باید قدر محیط زیست سالم را بدانیم و مشکلاتی که این سرمایه را تهدید می کند شناسایی نماییم
ثانیا : باید دانست که حفاظت از محيط زيست و منابع طبیعی و تمامی سرمایه های از این دست كه مورد نیاز نسل امروز و نسل های بعدی است ، وظيفه عمومی تلقی مي گردد. از اين رو می بایست تمامی تلاش خود را به کار گیریم تا هر آنچه که موجب آلودگي محيط زيست يا تخريب غير قابل جبران منابع طبیعی می گردد برحذر باشیم ..
ثالثا :جلب مشارکتهای مردمی و ارتقا جایگاه محیط زیست باید در اولویت برنامه ها قرار گیرد .

به این پست امتیاز دهید.
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
کانال تلگرام بهشهر1400
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت پایگاه خبری بهشهر1400 منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


توضیحات