کد خبر : 2018
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۲
- بازدید

عیدی کارگران چقدر است؟ + جدول

میزان عیدی کارگران در سال ۹۷ مشخص شد و بر این اساس حداقل عیدی ۲ میلیون و ۲۲۵ هزار تومان تعیین شد.؛

بر اساس قانون، میزان عیدی هر سال کارگران معادل ۲ برابر پایه حقوق هر فرد است به شرطی که این مقدار از ۳ برابر حداقل حقوق کارگران نباید تجاوز کند.

بر این اساس تمامی کارفرمایان مکلف‌اند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین مزد به عنوان عیدی و پاداش بپردازند و این مبلغ نباید از معادل ۹۰ روز حداقل مزد قانونی روزانه تجاوز کند.

عیدی کارگران در سال ۹۷

شرح مبلغ به ریال
حداقل حقوق مصوب روزانه سال ۹۷ ۳۷۰ هزار و ۴۲۳
حداقل خقوق مصوب ماهانه سال ۹۷ ۱۱ میلیون و ۱۱۲ هزار و ۶۹۰
میزان حداقل عیدی ۲۲ میلیون و ۲۲۵ هزار و ۳۸۰
میزان حداکثر عیدی ۳۳ میلیون و ۳۳۸ هزار و ۷۰

مبلغ عیدی در صورت فعالیت کمتر از یکسال

شرح مبلغ به ریال
عیدی ۱۲ ماه کارکرد ۲۲ میلیون و ۲۲۵ هزار و ۳۸۰
عیدی ۱۱ ماه کارکرد ۲۰ میلیون و ۳۷۳ هزار و ۲۶۵
عیدی ۱۰ ماه کارکرد ۱۸ میلیون و ۵۲۱ هزار و ۱۵۰
عیدی ۹ ماه کارکرد ۱۶ میلیون و ۶۶۹ هزار و ۳۵
عیدی ۸ ماه کارکرد ۱۴ میلیون و ۸۱۶ هزار و ۹۲۰
عیدی ۷ ماه کارکرد ۱۲ میلیون و ۹۶۴ هزار و ۸۰۵
عیدی ۶ ماه کارکرد ۱۱ میلیون و ۱۱۲ هزار و ۶۹۰
عیدی ۵ ماه کارکرد ۹ میلیون و ۲۶۰ هزار و ۵۷۵
عیدی ۴ ماه کارکرد ۷ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۴۶۰
عیدی ۳ ماه کارکرد ۵ میلیون و ۵۵۶ هزار و ۳۴۵
عیدی ۲ ماه کارکرد ۳ میلیون و ۷۰۴ هزار و ۲۳۰
عیدی ۱ ماه کارکرد یک میلیون و ۸۵۲ هزار و ۱۱۵

آیا به کارگران ساعتی و روزمزد عیدی تعلق می‌گیرد؟

بر طبق ماده واحده مصوب مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار، همه‌ کارگران مشمول قانون کار صرف نظر از محل اشتغال و نوع کارگاهی که در آن کار می‌کنند اعم از دولتی، خصوصی، تعاونی، صنعتی، خدماتی و غیره به میزان مقرر در این ماده از عیدی و پاداش سالانه برخوردار خواهند بود.

بر این اساس تمامی کارفرمایان مکلف‌اند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین مزد به عنوان عیدی و پاداش بپردازند و این مبلغ نباید از معادل ۹۰ روز حداقل مزد قانونی روزانه تجاوز کند.

همچنین به موجب تبصره یک ماده واحده مذکور مبلغ پرداختی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کردند، باید به ماخذ ۶۰ روز مزد و نسبت به ایام کارکرد در سال محاسبه شود، حداقل دو برابر و حداکثر سه برابر دستمزد مصوبه دستمزد شورای عالی کار؛ مبنای تعیین عیدی پایان سال مشمولان قانون کار است.

مبلغ پرداختی به کارگران کارگاه‌های فصلی و کارگران سایر کارگاه‌های مشمول که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده‌اند، باید بر ماخذ ۶۰ روز و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود و در رابطه با کارگران کارمزد متوسط کارمزد دریافتی آنان بر حسب مدت ایام کارکرد در سال است.

در رابطه با کارگرانی که به صورت نیمه وقت یا کمتر از ساعت قانونی تعیین شده به کار اشتغال دارند، بر طبق ماده‌ ۳۹ قانون کار به نسبت ساعت کار انجام یافته محاسبه و پرداخت می‌شود و در رابطه با کارگران ساعتی که حقوق ماهانه ثابتی ندارند، میانگین حقوق سه ماهه آخر آنان مبنای محاسبه قرار می‌گیرد.

در رابطه با کارگران شاغل در بخش‌های دولتی نیز حکم تعیین عیدی معادل ۶۰ روز آخرین مزد مشمولان قانون کار کماکان به قدرت خود باقی است و تمامی کارگران مشمول قانون کار اعم از اینکه در بخش خصوصی و یا دولتی شاغل باشند، از دو ماه عیدی و پاداش آخر سال برخوردار خواهند بود.

همچنین در رابطه با کارگرانی که در طول سال با کارفرما قطع رابطه می‌کنند، کارگرانی که در طول سال از خدمت مستغنی، اخراج، بازنشسته یا به شکلی رابطه‌ آن‌ها با کارگاه قطع می‌شود به نسبت مدت کارکردشان مستحق دریافت عیدی و پاداش سالانه خواهد بود.

در این رابطه باید به این مسئله توجه شود مزایایی که افراد به نوعی در ارتباط با شغل خود دریافت می‌کنند از اجزاء مزد محسوب می‌شود، لذا فوق‌العاده شغل، سختی کار و هر آنچه که به تبع کار به کارگر داده می‌شود، جزء مزد محسوب شده و الزاما باید در محاسبه عیدی و پاداش لحاظ شود

به این پست امتیاز دهید.
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
کانال تلگرام بهشهر1400

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت پایگاه خبری بهشهر1400 منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


توضیحات